İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda Düzenlenen MEBAR Tanıtım Programına Zoom Üzerinden Canlı Bağlantıyla Katıldı.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda Düzenlenen MEBAR Tanıtım Programına Zoom Üzerinden Canlı Bağlantıyla Katıldı.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü İstanbul Öğretmen Akademileri bünyesinde yer alan Teknoloji Akademisince geliştirilen Millî Eğitim Bakanlığı Artırılmış Gerçeklik (MEBAR) Uygulaması tanıtım programına Millî Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, çevrim içi katılım sağladı.

 

Uygulama ile ilgili değerlendirmede bulunan Sayın Selçuk, "Mevcut içeriklerde yer alan etkinliklerle öğrencilerimiz için eğlenceli bir öğrenme süreci vadeden bir çalışma. MEBAR'da farklı disiplinlere yönelik hazırlanmış 3 boyutlu içerikler var. Çocuklarımıza artırılmış gerçeklik alanında bir farkındalık kazandıracak, yaşamının her alanında verimliliği artıracak bir uygulama bu." dedi.  

 

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü İstanbul Öğretmen Akademileri bünyesinde yer alan Teknoloji Akademisince geliştirilen Millî Eğitim Bakanlığı Artırılmış Gerçeklik (MEBAR) Uygulaması tanıtıldı.  

 

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen tanıtım programına Zoom üzerinden canlı bağlantıyla katıldı.  

 

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünün İstanbul Öğretmen Akademileri Teknoloji Birimince geliştirilen MEBAR Artırılmış Gerçeklik Uygulamasını çocukların hizmetine sunmanın kıvancı içerisinde olduklarını dile getirdi.  

 

Çocukların hem bugünün dünyasında hem de gelecekte güçlü bir biçiminde var olmalarından mutluluk duyacağını ifade eden Selçuk, Kovid-19 salgınının çok daha hızlı karar almayı ve ciddi dönüşümler yapmayı gerektirdiğini, bu olumsuz süreci çocukların lehine çevirmek için var güçleriyle çalıştıklarını vurguladı.   Bu süreçte kalıcı maddi ve manevi yatırımlar yaptıklarını, MEBAR'ın da bunun güzel bir örneği olduğunu kaydeden Sayın Selçuk, "Bu çerçevede aslında benim mutluluğumu daha da büyüten şey şu, bu yapılan işler sadece İstanbul'da yapılmıyor. Türkiye'nin tüm illerindeki, şu anda bizi de izleyen Ar-Ge merkezlerimizdeki arkadaşlarımız, il müdürlüklerimizdeki yöneticilerimiz, ilçe yöneticilerimiz, hepsi destek oluyorlar. Bu şekilde biz sadece bir kuruluştan veya dışardan iş almak için değil de içerden kendimizin yaptığı işlerle kıvanç duyuyoruz. Bugün de onun güzel bir örneğini burada görüyoruz." diye konuştu.

 

  MEBAR, telafi eğitim ve etkinliklerinde de kullanılacak,   

Öğretmen ve öğrencilerce, yaşamın her alanında ücretsiz olarak kullanılması hedeflenen MEBAR Artırılmış Gerçeklik Uygulaması, telafi eğitim ve etkinlikleri süresince de kullanılabilecek mobil bir uygulama olarak geliştirildi.  

Farklı disiplinlere yönelik hazırlanmış 3 boyutlu içeriklerle donatılan MEBAR, artırılmış gerçeklik alanına bir farkındalık kazandırırken ihtiyaç duyulan bilgilerin öğretmenler ve öğrenciler tarafından kullanılmasıyla eğitim öğretim ortamlarında ve yaşamın her alanında verimliliği artıracak şekilde tasarlandı.  

Ayrıca MEBAR, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünce tamamen öğretmenler tarafından geliştirilen Türkiye'nin en büyük ve ilk kurumsal artırılmış gerçeklik platformu ve uygulaması olma özelliğini taşıyor. MEBAR için hazırlanan artırılmış gerçeklik kutu içerikleri, telefonlar aracılığı ile de kullanılmaya uygun şekilde geliştirildi.  

Kimya küpleri, güneş sistemi, anatomi, araçlar, harfler ve yaşamın her alanında kullanılabilecek daha nice eğitici ve öğretici içeriğin yer aldığı MEBAR artırılmış gerçeklik kutu içeriklerine "istanbulakademi.meb.gov.tr/mebar" adresinden ulaşılabiliyor.

Merkez Mahallesi Erenler Cad. No8 Kaymakamlık Binası 2.Kat ÇEKMEKÖY/İSTANBUL - 0216 639 03 1617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.