İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Prof Dr. Orhan Kural Gençlerle Buluştu.

Çevre bilincinin kazanılmasına yönelik bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetleri çerçevesinde, Çekmeköy´e davet edilen Prof. Dr. Orhan KURAL Hüseyin Avni Sipahi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine, "Yaşanabilir Bir Dünya İçin El Ele" konulu konferans verdi.
Prof Dr. Orhan Kural Gençlerle Buluştu.

 

 

Düzenlenen konferansa Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ, okul müdürleri öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

            Konferans öncesi konuşma yapan Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Prof. Dr. Orhan KURAL´ı Karabük Vali Yardımcılığı görevinde bulunduğu dönemde ağırladığını ve ilçemizde düzenlediği bu konferansa yoğun programına rağmen özellikle katıldığını söyledi.

 

            Halen İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı, Türkiye Gezginler Kulübü Kurucu Başkanı, Benin Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu, Bağımlılığa ve Sigaraya Hayır Derneği Başkanı ve Yeşilay Eğitmeni görevlerini yürüten Prof. Dr. Orhan KURAL, Hüseyin Avni Sipahi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile buluşmasında çevre ve vatandaşlık bilinci, hayvan sevgisi, hayvan hakları, geri dönüşüm, sigaranın zararları ve sağlık konularında bilgiler verdi.

 

             Prof. Dr. Orhan KURAL konferansta, "Sizlere daha iyi bir dünya bırakmak istiyoruz. Lütfen hayatınızda bazı değişiklikler yapın" dedi.

 

            Herkesin bilip de belki de unuttuğu gerçekleri hatırlatan Prof. Dr. Orhan Kural, dünyanın farklı ülkelerinden birçok örnek verdi. Konferansta tüketimin bir parçası olunmaması gerektiğini dile getiren KURAL, öğrencilerin çevreci ürünler tüketmelerini ve kola yerine ayran, süt gibi sağlıklı ürünler tercih etmelerini istedi. Prof. Dr. Orhan KURAL; verdiği mücadeleler esnasında biriktirdiği anılarını ve açlıkla mücadele eden ülkelere yardım ulaştırmak için gezdiği yerlerden elde ettiği izlenimlerini interaktif bir şekilde öğrencilere aktardı.

 

            Konferansın başlangıç kısmında özellikle hayvan katliamlarına dikkat çeken Prof. Dr. Orhan KURAL, kürk yapımı ve kozmetik ürünlerin alerji deneyleri için birçok hayvanın hunharca katledildiğini, bunun en büyük sebebinin de yine insanların bu ürünlere olan düşkünlüğünün olduğunu belirtti. Hayvanların doğal yaşam alanlarında saldırıya uğramalarının yanı sıra hayvanat bahçelerinde ve sirklerde de kötü davranışlara maruz kaldıklarını belirten Sayın KURAL, birçok platformda bu konuyla ilgili tepkisini dile getirdiğini ve bazı olumlu sonuçlar aldığını da söyledi.

 

            KURAL, tüm öğrencilere "Çevre yemini" de ettirerek konferansa son verdi. Öğretmen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği konferans sonrası Prof. Dr. Orhan KURAL´ı makamında ağırlayan Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, kendisine kitaplarından hediye eden Sayın KURAL´a İstanbulumuzun ve Çekmeköyümüzün detaylı bilgilerinin yer aldığı "Dünyanın İncisi, Kültür Başkenti Aziz İstanbul´un Modern ve Model Yüzü Çekmeköy" adlı eseri armağan etti.

 

gfhffggfhffggfhffggfhffggfhffggfhffg        

 

           

 

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.