İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İÇİN COŞKULU KUTLAMA

Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Başöğretmen´ unvanını almasının 87´inci ve bu tarihin Öğretmenler Günü olarak tarihe geçmesinin 34. yıldönümü olan 24 Kasım gününü 3800 öğretmeni olan Çekmeköy ailesi coşku ile kutladı. Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Mehmetçik Anadolu Lisesi’nin düzenlediği Öğretmenler günü Kutlama Programı Taşdelen Turgut Özal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
ÖĞRETMENLER GÜNÜ İÇİN COŞKULU KUTLAMA

 

Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Başöğretmen´ unvanını almasının 87´inci ve bu tarihin Öğretmenler Günü olarak tarihe geçmesinin 34. yıldönümü olan 24 Kasım gününü 3800 öğretmeni olan Çekmeköy ailesi coşku ile kutladı. Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öncülüğünde Mehmetçik Anadolu Lisesi’nin düzenlediği Öğretmenler günü Kutlama Programı Taşdelen Turgut Özal Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Programa; Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet EPLİ, Ak Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih KIRICI, Çekmeköy İlçe Jandarma Komutanı Ahmet DEMİREL, Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür V. Nedim Recep KETHÜDA, Çekmeköy İlçe Tapu Müdürü Yılmaz KESKİN, Çekmeköy Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Murat GÜZEL, gazilerimiz, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ, öğretmenlerin ilim kapısı Hz. Ali´ye göre köle olunan, büyük filozof Sokrates´e göre eserine paha biçilemeyen, cihan padişahı Yavuz Sultan Selim´e göre ise adının sıçrattığı çamur ziynet olan kişi olduğunu söyledi.

Kimdir Öğretmen?

Şair Abdulkadir ŞAHİN’in Kimdir Öğretmen şiirinde öğretmeni nasıl anlattığını örnek vererek konuşmasına devam eden İlçe Milli Eğitim Müdürü AKTAŞ “Hakk´a aşık bir bülbüldür öğretmen, Bükülmez bir bilek, koldur öğretmen. Eğrisiz engelsiz yoldur öğretmen. Emektar erdemli eldir öğretmen. Devadır, dermandır, baldır öğretmen. Yılmaz ve yorulmaz dildir öğretmen. Şefkat kahramanı kuldur öğretmen. Tarifi imkânsız hâldir öğretmen” dizelerini okuyarak öğretmenlik mesleğinin ne kadar asil olduğunun altını çizdi.

“Eğitimin Ana Unsuru Sizlersiniz”

Konuşmasında Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ, “Öğretmenler tarih boyunca toplumun her zaman önünde durmuş, onları geleceğe hazırlamış kimselerdir. Sadece okulda değil hayatın her safhasında örnek davranışlar sergileyen erdemli kişilerin mesleğidir öğretmenlik. Geleceği imar eden öğretmen, mesleğini icra ederken hiçbir fedakârlıktan kaçınmaz. Kendisine emanet edilen minik bedenleri bir kuyumcu titizliğiyle işlerken, bir anne şefkati kadar sabırlı, bir baba şefkati kadar koruyucudur. Bütün bunları yaparken gücünü bazen minik bir öğrencinin dünyalara değişilmez gülümsemesiyle öğretmenim demesinin verdiği mutluluktan, bazen de geleceğin, doktorunu, mimarını, öğretmenini, mühendisini yetiştirmenin gururundan alır. Teknolojik eğitimi ne kadar kullanırsak kullanalım eğitimin ana unsuru her zaman sizlersiniz. Öğretmenin etkili olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması düşünülemez. Onun için her zaman olduğu gibi bizlere büyük sorumluluk düşmektedir. Türk Milli Eğitimi’nin temel amaçları ve temel ilkeleri çerçevesinde, kendi yetenek ve kabiliyetini bilen, geçmişini, özünü sağlam bir tarih şuuru içerisinde algılayan, yaşayan zamanın gerçeklerinin de farkında olan geleceğe umutla bakan, ulusal evrensel hukuk kurallarının bilincinde ve yaratılanı yaratandan ötürü severim felsefesi gereği insan sevgisiyle, kısaca bizi biz yapan değerlerimize donatılmış bireyler yetiştirme azim ve gayretinde olmalıyız” dedi.

Görüşemediği Öğretmenlerinin Adına Helallik İstedi

Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet EPLİ yaptığı konuşmada her günün bu gün gibi olması gerektiğini, her gün öğretmenlerin değerinin, kadrinin bilinmesi gerektiğini söyledi. Başkan EPLİ salonda bulunan öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada bazı şeylerin değerinin zaman geçince anlaşıldığını ifade etti. “En iyisi o anı yaşarken öğretmenlerimizin kadrini, kıymetini bilmemiz gerekiyor. Biz naçizane öğrenciyken bunu içselleştiren öğrencilerdik ve öğretmenlerimizi nerede görsek her zaman en üst seviyede saygımızı ve sevgimizi onlardan esirgemezdik diyen Başkan EPLİ, “Onlar da sevgilerini bizden esirgemediler sağolsunlar. Bugün burada konuşabiliyorsak, Sayın Valimiz, Sayın Garnizon Komutanımız, Sayın Milli Eğitim Müdürümüz buradaysa, siz değerli öğretmenlerimizin sayesindedir. Bu anlamda ben göremediğim öğretmenlerimiz var, görüştüğümüz öğretmenlerimiz var, onların nezdinde sizden bir helallik istiyorum. Tüm öğretmenlerimiz biz öğrencilerine haklarını helal etsinler emekleri gerçekten büyük. Bu anlamda ilk Başöğretmenimiz olan Mustafa Kemal ATATÜRK’ü de saygı ve sevgi ile anıyor, en kötü günümüzün bugün gibi olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Öğretmenlere Şükran Borçluyuz”

Programda bir konuşma yapan Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, öğretmenlerin geleceğin teminatı olan çocuklara marifetullahı ve ilmi öğrettikleri için şükranlarını sunduğunu açıkladı.

Öğretmenlerin ‘Rabbimiz bizi ne için yaratmış? Kainattaki vazifemiz nedir?’ sorularının cevabının verilmesini sağladıkları, insanın kainattaki konumunu tanımlamayı ve marifetullaha yönlendiren çabalarından dolayı insanlığın kölesi bile olabileceği şahsiyetler olduğunu ifade eden Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ, “Bunun için öğretmenlerimize şükran borçluyuz. Ben ilçenin Mülki İdare Amiri olarak geleceğimizin teminatı olan evlatlarımıza bir anne baba şefkati ile sahip çıktıkları, onları kendi evlatları gibi bağırlarına bastıkları, toplumumuzun geleceğini yönlendirdikleri ve hepimizi yetiştiren öğretmenlerin önemi de anlatıp anlatmamıza sebep oldukları için bütün öğretmenlerimize bugün vesilesiyle şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği olan Mehmetçik Anadolu Lisesi başta olmak üzere Milli Eğitimimiz ve Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından bu yıl emekli olan altı öğretmen Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ tarafından meslek hayatları boyunca eğitim ve öğretime yaptıkları katkı nedeniyle Başarı Belgesi ile ödüllendirildi.

Daha sonra bu yıl emekli olan öğretmen Mustafa GÖKYOKUŞ’un kürsüde salondakilerle paylaştığı anısı adeta bir ders niteliği taşıyordu.

‘100 Öğretmen 100 Hikaye’

Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Çekmeköy genelinde 100 okul müdürü arasında yaptığı ‘100 Öğretmen 100 Hikaye’ yarışmasının birincisi olan ‘İki Aspirin’ adlı yaşanmış hikayenin sahibi Dünya Koleji Okul Müdürü Ali ÖZHAN, ödülünü Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ’dan aldı.

Mehmetçik Anadolu Lisesi öğrencilerinin müzik dinletisi ve ardından ekrana gelen, öğretmenlerin rol aldığı ben bir öğretmenim kısa filmi ise salondan büyük alkış aldı. Sonrasında Hababam Sınıfı adlı tiyatro oyunu ile sahneye çıkan öğrencilerin performansı herkesin beğenisini kazandı.

Yemin Ettiler

Kutlama Programı sonunda ise mesleğe ilk adımı atan öğretmenlerin yemin töreni vardı. Eğitim ve kültür vadisi Çekmeköy’ü gururlandıran bu tablo başta öğretmenlerimizin aileleri ve idareciler olmak üzere herkesi gururlandırdı.

Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Kutlama Programı’nın ardından Öğretmen Melahat Hüdai Gürbüz İlkokulu öğretmenlerine çiçek takdim ederek öğretmenler gününü kutladı.

 

25-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-201525-11-2015

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.