İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul´un Fethi´nin 563. Yıldönümünü Kutladı

İstanbul´un Fethi´nin 563. Yıldönümü Çekmeköy´de coşkuyla kutlandı. Hüsnü Özyeğin Vakfı Alemdağ Tunç Çapa Anadolu Lisesi´nde gerçekleşen programda Öğrencilerin hazırladıkları gösteriler ve Mehteran Takımı´nın performansı ile katılımcılara, 563. yılında fethin coşkusunu yeniden yaşatıldı.
İstanbul´un Fethi´nin 563. Yıldönümünü Kutladı

İstanbul´un Müslüman bir Türk şehri olmasını sağlayan büyük cihangir Fatih Sultan Mehmet ve askerlerinin ve İstanbul´un hala Müslüman bir Türk şehri olmasına borçlu olunan büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk ve askerlerinin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programa, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, "Fetih kutlamamıza hepiniz hoş geldiniz. Bu şehir 563 yıl önce Fatih Sultan Mehmet ve askerleri tarafından Bizans İmparatorluğu´ndan alınmış, bizlere vatan olarak bırakılmış, bizler de 563 yıldır dünyanın en güzel şehrinde yaşama bahtiyarlığına eren insanlarız. Kendi adıma çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. İstanbul´da doğdum, İstanbul´da büyüdüm burada da yaşamaya devam ediyoruz"  diye konuştu.

İstanbul´a olan sevgisini Necip Fazıl Kısakürek´in Canım İstanbul adlı şiirini okuyarak anlatan Aktaş, seyircilerden büyük alkış aldı.

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, "Mehteran takımızı ve bu programın tümünün hazırlanmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İstanbul´un fethinin çok öncesi var. Allah´ın Resulü (S.A.V.)´in Hadis-i Şerifi var. Ne diyor Peygamber Efendimiz (S.A.V.), ‘İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur’ Allah´ın Resulü´nün bu Hadis-i Şerifine mazhar olabilmek için Ebu Eyyûb el-Ensarî Hz. İstanbul´u fethedebilmek için 100 yaşında surların kapısına dayanıyor ve şehit oluyor. Sonrasında genç bir padişah olarak Fatih, askerleriyle böyle güzel bir fethi gerçekleştirdi. Allah yerlerini mekanlarını cennet eylesin. Bu kadar güzel bir şehri bize emanet ettiler. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu şehri özlersiniz. Belki giderken mutlu gidersiniz ama dönmesi daha mutludur. Trafiği de olsa sıkıntısı çilesi de olsa dünyada başka bir boğaz yoktur bu kadar güzel olan. Böyle güzel sahilleri olan, bu kadar güzel yeşilliği olan gerçekten bir başka şehir yok. Böyle reklam falan yapılır dünyanın bilinmiş bazı şehirleri ama hiçbir tanesi İstanbul´un eline su bile dökemez. Sizler de İnşallah bundan sonra fetihlerle böyle şehirler kazanılmayacak ama teknolojide, bilimde birçok noktada sizler İnşallah çok daha güzel fetihler yapacaksınız" dedi.

Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, "İstanbul´un fethi sadece İstanbul için değil, dünya için çok önemli bir dönüm noktası. Çünkü Peygamber Efendimiz (S.A.V.)´in hedef gösterdiği bir şehir İstanbul. Sultan Fatih Han Hz. Trabzon´un fethine çıktığında Uzun Hasan´ın annesi Sare hatun onun yanında ve Fatih´i vazgeçirmeye çalışıyor, diyor ki: ´Şevketlü oğlum, bu Trabzon’a bunca zahmet nedendür? Bunca zahmete, meşakkate değer mi? Gelinime bağışlayıver gitsin.” Elinin tersiyle alnındaki teri silen Fatih, şu cihana bedel cevabı verir: ´Ey Ana, bu zahmet din yolundadır. Zira bizum elumuzda İslâm kılıcı vardur, eger bu zahmeti ihtiyar itmesevüz bize Gazi dimek yalan olur!´ diyor ve Trabzo´nun fethini donanmayı denizden kendisi de aşılması çok güç yerlerden giderek çok kolay bir şekilde gerçekleştiriyor. İstanbul´u da fetih eden Fatih ne yaptı? İstanbul 50 sene içerisinde dünya şehri oldu. İstanbul´un içine değişik etkin kökenli insanları yerleştirdi. Rumlar, Ermeniler, Müslümanlar, Hristiyanlar kısacası her dinden her milleten insan bir arada yaşayabildi. Mesele toprak almak değil oradaki insanların huzur içinde barış içinde yaşaması. Huzur ve barış nasıl olur sevgili gençler? Rabbimizin emirlerine uyarak olur. Rabbimizin emirleri, Kur´an-ı Kerim´de tecessüm etmiş, Peygamber Efendimiz (S.A.V.)´in Hadis-i Şeriflerinde ve Veda Hutbesi´nde kendisini göstermiştir. Sultan Fatih İstanbul´un olsun diğer fetih ettiği yerleri Allah´ın namı geçsin, Kur´an-ın hükümleri geçsin, insanlar huzuru bir arada yaşasın diye fethetti. Rabbim Sultan Fatih ve askerlerini bu fetih sürecinde emekleri geçen bütün büyük zatlara rahmet etsin ve bu işe inanan onlara dua eden sevgili gençlere de güzellikler, hayırlar ihsan etsin" dedi.

31-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-2016


Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.