İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Aktaş Yerel Basınla Buluştu

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Aktaş ilçemizde bulunan yerel basın mensupları ile Mesleki Eğitim Merkezinde bir araya gelerek Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Aktaş Yerel Basınla Buluştu

“Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 63 resmi 123 özel eğitim kurumunda yaklaşık 50 bin öğrencinin eğitim gördüğünü Çekmeköy’ün sürekli gelişen ve büyüyen bir ilçe olduğunu öğrenci sayısının hızla arttığını belirten Aktaş: Buna bağlı olarak yeni okullara ihtiyaç bulunmaktadır., 2014-2015 eğitim öğretim yılında TEV Ezen Gülen Kıray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ve Ayşe Nezahet Kurukahveci İlkokulunun, 2015-2016 eğitim öğretim yılında ise Fatma Talip Kahraman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ekşioğlu Kız Anadolu imam Hatip Lisesinin hizmete açıldı. Ayrıca yıllardır ilçemizde büyük bir eksikliği hissedilen Rehberlik Araştırma Merkezinin 2015 yılında hizmete başlamıştır. Önümüzdeki yıllarda yeni okulların ilçemize kazandırılması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz” dedi

 Okullar Depreme Hazırlanıyor

 Olası bir Marmara depreminden okulların zarar görmemesi için 2015–2016 öğretim yılından itibaren yoğun bir çalışma başlatıldığını belirten Aktaş: Bu kapsamda Saadet Yılmaz İlkokulu, Hüseyin Avni Sipahi Ortaokulu ve Çekmeköy İlkokulunda güçlendirme çalışmalarının sona yaklaştığını 2016–2017 eğitim öğretim yılında Erdal Yılmaz İlk ve Ortaokulu, Sultançiftliği İlkokulu, Sultançiftliği Ortaokulu, Vatan Ortaokulu, Hatice Mehmet İlk ve Ortaokulu ve Hikmet Tevfik Ataman Çok Programlı Anadolu Lisesinin yıkılarak yeniden yapılacağını belirtti.

 

 Öğrenci ve Öğretmenlere Yönelik Bir Çok Proje Yürütülmektedir.

 Geçtiğimiz öğretim yılında ülkemizin yedi farklı bölgesinden öğrencileri bir araya getiren, onların tanışmalarını ve kaynaşmalarının sağlayan  “Yedi Bölge Yedi Renk” projesinden sonra bu yıl da bu projenin bir benzeri olan “Çekmeköy’den Radoviş’e Kardeşlik Köprüsü”

 

adıyla yeni bir proje geliştirdiklerini anlatan Aktaş:  Bu proje ile Makedonya’nın Radoviş kentinde bulunan beş Türk okulu ile Çekmeköy de bulunan beş okulun öğrencilerini buluşturmayı hedeflediklerini, ilk ziyaretin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Çekmeköy’e yapılacağını, daha sonrasında öğrencilerimizin Radoviş’te yaşayan akranları ile buluşacağını, böylece aralarda kardeşlik köprülerinin kurulacağını belirtti.

 Bu yıl hayata geçirilen diğer projelerle ilgili olarak:

 

 “Engelli öğrenciler ile engelsiz öğrencileri bir araya getirerek aralarında yeni arkadaşlıkların kurulmasını amaçlayan “İkimiz Bir Fidanız” projesinin tanıtımı, geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Eski Bakanı Nimet Baş ve Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva’nın katılımı ile yapıldı. Bu projede öğrencilere verilen fidanlar bir süre öğrenciler tarafından büyütüldükten sonra Çekmeköy Belediyesi’nin belirlediği alana dikilecek ve öğrencilerin isimleri bu fidanlara verilecektir.” dedi

 

   Çekmeköy Kaymamalığının himayelerinde geliştirilen “Okulumda Güvendeyim” projesi ile okullarımızda güvenli bir eğitim ortamının sağlanmasın hedeflendiğini belirten Aktaş: bu kapsamda okullara gönderilen kontrol formlarını her ay düzenli olarak doldurulmaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde değerlenilen bu formlarda okullarımızdaki sorunlar tesbirt edilerek kaymakamlığımıza iletilmekte ve çözüm üretilmektedir.

 

 Bu projelerden başka fen bilgisi ve matematik öğretmenlerimizin geliştirdikleri materyalleri birbirleriyle paylaşmalarını sağlayacak olan  “Özgün Materyal Geliştirme” projesi,  Geleneksel Türk Zeka Oyunu Mangalanın öğrenciler arasında yaygınlaştırılmasını amaçlayan ortaokul öğrencileri arası “Mangala Turnuvası” , ve Anasınıfı ve İlkokul öğrencilerinin eğlenerek öğrenmesini amaçlayan  “Akıl Oyunları Turnuvası” turnuvası düzenlenmiştir.

 

 Son olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Aktaş, toplantıya katılan basın mensuplarına, eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde rehberlik eden İlçe Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız’a ve belediyenin bütün imkânlarını eğitimin hizmetine sunan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’a teşekkür ettikten sonra toplantı sona erdi.

 

 

 

06-03-2016
06-03-2016
06-03-2016

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.