İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ

 Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından İlçemizde düzenlenen 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği  turnuvası  Çekmeköy İlçe temsilcimiz Sidar KOCAOĞLU ‘nun  nezaretinde  16.03.2015 tarihinde başlayıp 27.03.2015 tarihinde sona erdi.
GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ŞENLİĞİ

 

Bilgisayar oyunlarının çocuklarımız arasında bağımlılık derecesinde yaygınlaştığı gününüzde çocuklarımıza geleneksel çocuk oyunlarını tanıtmak ve bu oyunları yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Çekmeköy Geleneksel Çocuk Oyunları turnuvası çekişmeli maçlara sahne oldu.

 

Mendil Kapmaca ve Yakan Top alanlarında düzenlenen turnuvaya ilçe genelinde 49 takım katıldı. Toplam 10 gün süren turnuva sonucunda okulların sıralaması şu şekilde oluştu

 

İlkokullar Arası Mendil Kapmaca Yarışmasına Toplam 13 takım katılmıştır.

Derece giren okullar

1-Özel Çınar Koleji

2-Ö.Melahat Hüdai Gürbüz İlkokulu

3-Ali Kuşçu İkokulu

 

2004-2003 Doğumlu 5.6. sınıflardan oluşan ortaokul Mendil Kapmaca turnuvasına 10 okul katıldı. Derece giren okullarımız

1-Mimar Sinan İmam Hatip O.

2-Çatalmeşe Ortaokulu

3-Özel Final Okulları

2004-2003 Doğumlu 5.6. sınıflardan oluşan ortaokul  yarışmasına 6 okul katıldı. Dereceye giren okullar

1-İzzet Yüksel Ortaokulu

2-Hüseyin Avni Sipahi Ortaokulu

3-Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu

 

2002-2001 Doğumlu 7.8. sınıflardan oluşan ortaokul mendil kapmaca turnuvasına yedi (7) okul katıldı. Derece giren okullarımız

1-Hatice Mehmet Ekşioğlu Ortaokulu

2-Nişantepe Ortaokulu

3-Çamlık Ortaokulu

2002-2001 Doğumlu 7.8. sınıflardan oluşan yarışmaya 7 okul katıldı. Dereceye giren okullar

1-Ş.Ö. İzzet Yüksel  Ortaokulu

2-Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu

3-Nükte Sözen Ortaokulu olmuştur.

 

   Liseler arası Yakan Top müsabakalarımız kızlar ve erkekler ayrı kategorilerde 2000-2001 doğumlu  9. Sınıf öğrencilerinden  takımlar kurulmuş olup toplam altı (6) okul katılmıştır. Dereceye  giren okullar

ERKEKLER

1-Güç Kardeşler Anadolu Lisesi

2-Özel Çınar Lisesi

KIZLAR

1-Anadolu İmam Hatip Lisesi

2-Güç Kardeşler Anadolu Lisesi

3-Nesrin Uçmaklıoğlu Lisesi olmuştur

 

 

 

Yıllar geçse de Mendil Kapmaca oyununun kendine özgü önemli unsurlarını kaybetmediği görülmektedir. 

 

 • Sıralanma,

 • Kazandıkça yeniden yarışma hakkı,

 • Hücum - aldatma,

 • Savunmada rakibi takip,

 • Mendili kapmak,

 • Yarışmacıların ve seyircilerin hücum ya da savunmada oyuncuyu dikkatli izlemeleri, gözlemleri, takip etmeleri,

  Mendil kapmaca, salon oyunları arasında eşsiz bir yere sahiptir. Sürekli yüksek tempoda devam eden yarışmada, herkes sırasını beklerken de aktif olarak oyuna katılır. Oyunun en ilginç tarafı kazanınca ödül yeniden oynamak, kaybedince set dışı kalmaktır. Yani ödül ve cezanın oyunun içinde o anda oyunculara veriliyor olmasıdır.

  Yakan Top  aynı Mendil kapmacada olduğu gibi hız, savunma, top takibi, vücut aldatma, çeviklik, topu tutma ve fırlatma en önemlisi ise dikkat gerektirmektedir

  Vurulan oyuncu oyundan çıkarak kendi kale bölgesine geçer ve  burada oyuna devam eder. Buradan atış yapmaya ya da paslarla takımına katkı sağlamaya devam etmektedir.

  Geleneksel  Çocuk Oyunlarını en güzel yanı Türk toplumunun gelenekleri ile örtüşmesidir. Burada ne kadar yarışsalar da sevgi,  saygı , dostluk  ve kazananı tebrik ederek kaybetmenin de oyunun bir parçası olduğunu öğreniyor olmalarıdır.  

   Organizasyonun hazırlık aşamasında benimsediğimiz düşünce; Çocuklarımızın oyunlar oynayarak büyümesi , sanal alem yerine kendi aralarında sosyalleşmeleri ve iletişimlerini kuvvetlendirmeleriydi. Bununla birlikte sportif aktiviteyi bir nebze olsun hayatlarına dahil edebilmekti. Bu amaçlar doğrultusunda ilk günden bu güne kadar bizlerle birlikte bu yolda yürüyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet AKTAŞ’a İlçe Şube Müdürümüz Şakir GÜLDER ‘e, ilçemizdeki tüm okullarımıza, idari amirlerimize ve gönüllü olarak katılan tüm öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize, bu güzel oyunların problemsiz bir şekilde akışını sağlayan hakem heyetine çok  teşekkür ederiz.

 

zscdszscdszscdszscdszscds zscds                                                    

 

 

 

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.