İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FİDANLAR BÜYÜYECEK, DOSTLUKLAR GELİŞECEK

Türkiye Beyazay Derneği’nin başlattığı “Aşmak İçin Hareket” sosyal sorumluluk programı kapsamında ilçemizde Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Türkiye Beyazay Derneği ve Çekmeköy Belediyesinin birlikte yürüttüğü “İkimiz Bir Fidanız” projesi etkinlikleri devam ediyor.
FİDANLAR BÜYÜYECEK, DOSTLUKLAR GELİŞECEK

           Küçük yaşlarda çocuklara engelli bireylerle ilgili doğru bilincin kazandırılması, toplumumuzda engelli bireylerin karşı karşıya kaldıkları sosyal sorunların azalmasında önemli bir paya sahip olacaktır. İkimiz Bir Fidanız Projesi ile öğrencilerimiz engelli bireyleriyle empati kurma, birlikte zaman geçirme, birlikte bir eser ortaya çıkarma imkanına ve dolayısıyla birbirlerini daha yakından tanıma imkanına sahip olacaklardır. Engelsiz öğrencilerimiz, engelli arkadaşlarının bazı fiziksel yetersizlikler dışında kendileri gibi olduklarını kavrayacak, üzerlerine düşenin engelli arkadaşına acımak değil yeterli olmadığı alanlarda desteklemek olduğu konusunda bilinç geliştirilecektir. Engelli öğrencilerimiz ise toplumsal çevrenin bir bireyi olduklarını, engeli olmayan arkadaşları ile aynı haklara sahip olduklarını hissedeceklerdir.

            Bu proje ile engelli ve engelsiz bireylerin çocukluktan itibaren kaynaşmalarını sağlayarak ömür boyu sürecek dostlukların tohumlarını atılması, bu şekilde engellilerle ilgili toplumsal algının olumlu yönde gelişmesine ve bilinç düzeyinin artmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır.

           İstanbul Çekmeköy İlçesinde faaliyet gösteren resmi ortaokullarda tam zamanlı kaynaştırma eğitimine tabi bedensel, işitsel ve görme engelli bireylerin yine Çekmeköy’de hami okul olarak belirlenen dört okuldan belirlenecek engelsiz öğrencilerle eşleştirilmesi, çeşitli etkinlik ve buluşmalarla öğrenciler arasında tanışma ve kaynaşmanın gerçekleşmesi,  ortak fidan dikim faaliyetinin gerçekleştirilmesi, fidanlar belli bir büyüklüğü gelinceye kadar buluşmalarla ve mümkün olduğunca karşılıklı ev ziyaretleri ile eşleştirilen öğrenciler arasında dostluk bağlarının kurulmasının sağlanması ve fidanlar belli bir büyüklüğü geldikten sonra ortak bir alanda fidan dikimlerinin gerçekleştirilmesi projenin konusunu oluşturmaktadır.

İlçemizde eğitim gören, farklı aile çevrelerinde büyüyen, farklı okullarda okuyan, farklı fiziksel özelliklere sahip, yetenekleri, ilgi alanları ile bazen ayrışan bazen benzeşen 46 öğrenci bu proje ile bir araya gelmiş, Bu güne kadar yürütülen çeşitli etkinliklerle birbirlerini daha  yakından tanımaya çalışmışlardır.

Aynı takımı tutmamalarına rağmen izledikleri basketbol maçında ülkemizi temsil eden takım için hep birlikte bir ağızdan tezahüratlar yaptılar. Drama etkinliği ile tüm çekingenliklerini bir tarafa bırakıp birbirlerini uzun zamandır tanıyormuş gibi oyunlar oynadılar.

Sinema da izledikleri filmde önce bol bol güldüler, sonra insana has duyguların yoğunluğuna daldılar. İyi sonla biten film keyiflerini yerine getirdi.

Büyüklerinizi ziyaret ettiler. Onlara niçin bir araya geldiklerini, onlardan neler beklediklerini anlattılar Daha önce birçoğunun sadece adlarını duyduğu İlçe Milli Eğitim Müdürümüz, Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız onları makamlarında ağırladılar.

Geleneksel sanatlarımızdan ebrunun nasıl yapıldığını da öğrendiler.  Hatta kendileri de çalışmalar yaptılar. Ya bundan sonra?

 

Projemizin adından da anlaşılacağı üzere onlar yaşadıkları çevreye katkıda bulunmak, geleceğe bırakılacak yeşil ve güzel bir dünya için büyüklerinize örnek olmak için eşleştikleri arkadaşlarıyla birlikte fidanlarını büyütecekler. Onları ortak bir alana dikerek hem yeşile katkı sağlayacak hem de kurulan dostluklarınıı büyüttükleri bu fidanlarla sağlamlaştıracaklar. Fidanlar seneler sonra büyük ulu birer ağaç olduklarında ağaçların altında çevre için, güzel bir dünya için başka neler yapabileceklerini planlayacaklar.

 

 

19-02-201619-02-201619-02-2016
19-02-2016
19-02-201619-02-201619-02-2016

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.