İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ ALİYA İZETBEGOVİÇ ULUSLARARASI BİLİM OLİMPİYATLARI TANITIM TOPLANTISI YAPILDI.

ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ ALİYA İZETBEGOVİÇ ULUSLARARASI BİLİM OLİMPİYATLARI TANITIM TOPLANTISI YAPILDI.


09.02.2017
Aliya İzzetbegoviç Uluslararası Bilim Olimpiyatları Tanıtım Toplantısı, Turgut Özal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Çekmeköy Kaymakamı Sayın Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Belediye Başkanı Sayın Ahmet POYRAZ, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ahmet AKTAŞ, Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Betül ÇOTUKSÖKEN, Jüri Heyeti Başkanı Doç. Dr. Sayın Numan Sabit ÇETİN ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, “ Bu programın hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını diliyorum. Gençlerimize zaten güveniyor ve seviyoruz. Zaman zaman çeşitli konularda büyükleri gibi düşünmediklerini, farklı heyecanlarla farklı görüntüler sergilediklerine şahit oluyorduk. Bir gün biri bana şöyle söyledi; telefonla oynadıklarını söyledikleri gençlik, 15 Temmuz gecesi o telefonları nasıl memleket için, bayrak için, bu vatan için kullanacaklarını gösterdiler. Ben tüm gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Biz başkanımız ve milli eğitimimizle sizlere hizmetin en iyisini vermeye çalışıyoruz. Geçen yılki Bilim Olimpiyatı ne kadar önemliydiyse bu seneki Aliya İzzetbegoviç Bilim Olimpiyatları da o kadar önemli. Sevgili gençler bu önemli yarışmada hepinize başarılar diliyorum.” dedi.
Proje tanıtım toplantısında konuşan Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet POYRAZ, “ Geçtiğimiz yıl, Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar adına düzenlenen yarışmaya 26 ülkeden 785 proje başvurmuştu. Ödül töreninde kendisini misafir ettik ve gençler ödüllerini kendisinden alma şansını buldu. Bu yıl da mücadeleci kişiliği ile olduğu kadar, bilgi birikimi ile de yakın döneme damgasını vuran Bilge Kral olarak anılan rahmetli Aliya İzzetbegoviç adına düzenliyoruz. İnşallah ödül töreninde ailesini ülkemizde ağırlayacağız. Liseli gençlerin; bilimi bilen, anlayan, yorumlayan ve üreten gençler olarak yetişmesi ve bu gençlerin bilimsel projelerine destek olmak istiyoruz. Böylece kendi ülkemizin kendi arabamızı, kendi tankımızı, kendi uçağımızı üretebilir hale gelmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ahmet AKTAŞ, “Bilim Olimpiyatlarının, Bosna Hersek’in Kurucu Cumhurbaşkanı Bilge Kral Merhum Aliya Izzetbegoviç adına yapılıyor olmasının, onun genç nesillere tanıtılması adına atılmış önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Tarih sahnesinden silinmek istenen bir milleti etrafında birleştirmeyi başarmış, medeniyet değerlerine bağlı yeni bir devletin kurulmasına öncülük etmiştir. O ülkesi için yalnızca düşmanlarına karşı savaşan bir komutan ve bir devlet adamı değil: ‘Ben Müslümanım ve Müslüman olarak kalmaya kararlıyım. Bu hayatımın sonuna kadar böyle devam edecek. Çünkü İslam benim için iyi ve asil olmanın en doğru ifadesidir.’ diyen samimi bir Müslümandır. ‘Bizi, yok etmekle tehdit ediyorlar; ama bilsinler ki Müslümanlar yok olmayacaktır.’ diyen bir dava adamıdır. Bu vesileyle kendisini minnet ve rahmetle anıyoruz. Mekânı cennet olsun.
Yarının bilim adamı olmaya aday sevgili gençler, geçmişte gittiği her yere kendi bilgi birikimi ve teknolojisi ile birlikte barışı, kardeşliği ve hoşgörüyü götüren bu sayede insanların huzur içinde yaşamasını sağlayan büyük bir medeniyetin temsilcileri olan sizlerden başta İslam coğrafyası olmak üzere bütün insanlık çok şey beklemektedir. İnsanlığın bu beklentisine cevap vermek için her alanda çok çalışmanız ve kendinizi iyi yetiştirmeniz gerekmektedir. Bilim Olimpiyatları ve benzeri projelere katılımınız bu alanda atacağınız önemli bir adımdır.
Sözlerime son verirken son yıllarda yaptığı ulusal ve uluslararası birçok bilim, kültür ve sanat etkinliği ile adından sıkça söz ettiren belediye başkanımız Sayın Ahmet Poyraz’ın şahsında Bilim Olimpiyatlarını düzenleyen Çekmeköy Belediyesini tebrik ediyor, bu çalışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi. 
Bilimle ilgilenen gençleri cesaretlendirmek ve yerli bilimsel çalışmaların artırılmasını sağlamak amacıyla hazırlanan Uluslararası Bilim Olimpiyatları bu yıl Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç adına düzenleniyor. İkincisi yapılan Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında liseli gençlerin projeleri değerlendirilecek ve 20 Mayıs 2017 tarihinde planlanan ödül töreniyle dereceye giren öğrencilere Haliç Kongre Merkezinde ödülleri verilecektir.


14-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-201714-02-2017

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.