İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 101. YILI KUTLANDI

çanakkale Zaferi´nin 101. Yıl Dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü Kutlandı.Çekmeköy Özel Sezin Okulu öğrencilerinin düzenlediği 18 Mart Çanakkale Zaferini ve Şehitleri Anma programı, büyük Çanakkale Zaferi´nin üzerinden 101 yıl sonra hafızalara bir kere daha kazınmış oldu.
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 101. YILI KUTLANDI
Gerçekleşen programa; Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Garnizon Komutanı Hasan KAYMAZ, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Latif Coşar, STK Temsilcileri, Kamu Kurum ve Kuruluş İlçe Müdürleri, aileler ve öğrenciler katıldı.

“BU VATANIN HER KARIŞI ŞEHİT KANIYLA SULANMIŞ. BÖYLE BİR TOPRAK ZATEN ÖLMEYE DEĞER VATAN OLUR”

Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çanakkale savaşları mazlum devletlerin zalimlere karşı direnişlerinin en üst düzeyde gösterildiği bir şahika noktası. Osmanlı İmparatorluğu yıkılmak üzereyken bile bu milletin dinamiklerinin birleşmesiyle gösterdiği bir kahramanlık destanı. Bütün Avrupa’nın güçlü sayılan devletlerinin bir araya gelmesi bile Osmanlı İmparatorluğu’nu, bu milleti dize getiremiyor. Biz Çekmeköy ilçemizde hem bu okulda yaptığımız programla hem de Reşadiye Mahallemizdeki şehitlerimizin ruhlarına okutacağımız mevlitle daha sonra da Çekmeköy Belediyemizle birlikte Nikah Sarayı’nda şehit ailelerinin onuruna vereceğimiz yemekte, Cumartesi ve Pazar’da STK’larımızın okutacağı Kur’an-ı Kerim’le de dualarla şehitlerimize minnettarlığımızı göstereceğiz. Bu vatanın her karışı şehit kanıyla sulanmış. Böyle bir toprak zaten ölmeye değer vatan olur” dedi.

“ETRAFIMIZDAKİ SAVAŞLARI GÖRDÜĞÜMÜZ ZAMAN ÜLKEMİZİN ETRAFINDAKİ TÜM MİLLETLERİN ÜLKEMİZLE İLGİLİ DOLAYLI DOLAYSIZ HAMLELERİNİ GÖRDÜĞÜMÜZ ZAMAN ÇANAKKALE SAVAŞINI BİR KEZ DAHA İDRAK ETMİŞ OLUYORUZ”

Programda konuşan Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Latif Coşar, “Bu savaş hakikaten bir çağın açılıp bir çağın kapandığı, sadece sıradan savaş olmadığı yaşlı insanlarımızdan, kadınlarımızdan, gençlerimizden insan gücünü aşan azim, kuvvetle ve inançla ülkemizin ve milletimizin o günkü şartlarda her türlü fiziki ve psikolojik bitmişliğin döneminde Balkanlardan yeni savaştan çıkmış bir milletin tekrar son bir hamlesiyle var olma gayretiyle ülkesini nasıl koruyacağını tüm dünyaya gösterdiği istisnai bir savaştır.  Bugün millet olarak her alanda, her platformda 7’den 70’e bu savaşın heyecanını yaşıyoruz. Bu savaşta sadece bir kesim değil değil, Arap’ı Türk’ü Çerkez’i Laz’ı tüm bir millet olarak bir var olma mücadelesi sergiledik orada. Bugün de o gün oraya gelen yabancı güçler değişik alanlarda onların taşeronlarıyla değişik yerlerde aynı savaşı sürdürdüklerini görüyoruz. Ankara’da patlayan bombalar da bunların taşeronlarının bir göstergesi hala bu savaşın sürdüğünü gösteriyor. Değişik platformlarda Türkiye’nin kalkınmasını ileri müreffeh ülkeler seviyesine ulaşmasına engel olmak isteyen batılı güçler her alanda her platformda. Etrafımızdaki savaşları gördüğümüz zaman ülkemizin etrafındaki tüm milletlerin ülkemizle ilgili dolaylı dolaysız hamlelerini gördüğümüz zaman Çanakkale savaşını bir kez daha idrak etmiş oluyoruz. En yakın dün geceki Fenerbahçe- Braga maçında bile Türkiye’ye karşı hasmane tutumun göstergesini hep beraber görmekteyiz. Bu vatanı bize emanet eden, canlarıyla kanlarıyla bu günleri bize bırakan ve onların yolunda devam etmek üzere onların yüzlerin kara çıkarmamak üzere tüm Türk milleti olarak en küçüğümüzden en büyüğümüzce kaldığımız yerden aynı mücadele etme ruhuyla tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve hürmetle anıyorum.

“DÜN ÜLKEMİZİ BÖLMEK, PARÇALAMAK VE NİHAYET YOK ETMEK AMACINDA OLANLAR BUGÜN DE, BU AMAÇLARINA ULAŞMAK İÇİN VAR GÜÇLERİYLE MİLLETİMİZE KARŞI SALDIRIYA GEÇMİŞLERDİR”

Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Şakir Gülder yaptığı konuşmada, “Tarihte bazı savaşlar vardır, yapılır ve biter. Tarihçilerden başkasının ilgilenmediği bu savaşlar zamanın kaydettiği yapraklarda ebedi bir uykuya çekilirler. Bazı savaşlar da, cephesi kapandığı, ölülerin kaldırıldığı, tarafların çekilip gittiği halde insanların belleğinde canlı kalır. Çanakkale savaşı gibi.. Çanakkale savaşının bağımsızlık mücadelesi veren uluslara ilham kaynağı olması, 1. Dünya savaşının uzamasına, Çarlık Rusya’sında rejim değişikliğine neden olması ve nihayet Türk kurtuluş savaşının temellerinin atılması gibi çok önemli sonuçları vardır. Ama Çanakkale savaşını zihinlerde taze tutan asıl neden, balkan savaşından yeni çıkmış, savaş yorgunu, yoksul bir milletin vatanını savunmak için ortaya koyduğu eşsiz mücadele ruhudur. İşte bu ruha sahip 300 000 bin millet evladı geriye dönmeyi düşünmeden cepheye koşmuş, düşmanla amansız bir mücadeleye girmiştir. Bu ruhla, Seyit Onbaşı, kemiklerinin çatırdamasına, eklemlerinin ezilmesine aldırmadan, sırtına aldığı 275 kiloluk top mermisiyle, düşman gemisini boğazın karanlık sularına gömmüş, Ezineli Yahya Çavuş 67 kişilik yiğit askeriyle 3000 kişilik düşman ordusuna karşı durmuş, analarının dualarıyla elleri kınalanmış on beşliler, ölüm kusan makineli tüfeklerin önüne kendilerini atmaktan çekinmemiş, Mustafa kemal Atatürk “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir” emrini vermiştir. Şüphesiz bu mücadele ruhunun gerisinde “Allah yolunda öldürülenlere ´Ölüler´ demeyin, zira onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz” ayetine mazhar olmak ve mertebelerin en yücesi, şehitlik mertebesine ulaşmak arzusu bulunmaktadır. Dün ülkemizi bölmek, parçalamak ve nihayet yok etmek amacında olanlar bugün de, bu amaçlarına ulaşmak için var güçleriyle milletimize karşı saldırıya geçmişlerdir. Vatanımıza kast edenler şunu bilmelidirler ki, dün milletimiz, nasıl Çanakkale de 7 düvele karşı Türkü, kürdü, arabı, lazı, Çerkez’i ile mücadele etmişse, bu gün de aynı ruhla şer güçlere karşı mücadele edecektir. Hayalperestler hiçbir zaman hayallerini gerçekleştiremeyeceklerdir. Yeter ki Milli Şairimiz Mehmet Akifin şu mısralarına kulak verelim. Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez” dedi.

Öğrencilerin Kurtuluş Savaşı’nın yürekleri sızlatan hikâyelerini sahnelediği oyun izleyenlerden büyük alkış aldı.

Sahnelenen oyun sonrasında ilçe genelinde yapılan şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerini Çekmeköy Kaymakam Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Garnizon Komutanı Hasan Kaymaz ve Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Latif Coşar’dan aldı.

21-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-201621-03-2016

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.