İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahilik Haftasını Kutladık

Çekmeköy Hüseyin Avni Sipahi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ev sahipliğinde düzenlenen Ahilik Haftasını Turgut Özal Kültür Merkezinde kutladık.
Ahilik Haftasını Kutladık

Çekmeköy Hüseyin Avni Sipahi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ev sahipliğinde düzenlenen Ahilik Haftasını kutladık.

Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet AKTAŞ ve okul müdürlerimizin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz programda Ahilik kültürünün önemi ile ilgili konuşmalar, sinevizyon gösterimi ve tiyatro gösterisi yapıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet AKTAŞ yaptığı konuşmasında "Sözlerime Peygamber Efendimiz’in yaşadığı bir olayı anlatarak başlamak istiyoru Efendimiz pazarda, muhtemelen denetlemek için gezerken bir buğday yığını görür. Elini içine sokar ve içinin ıslak olduğunu fark eder. Satıcıya nedenini sorar. Satıcı, efendim yağmur yağdı ıslandı, der. Peki, ıslak kısmını üste koysaydın da alıcılar fark ederek alsalardı ya, buyurur. Arkasından şu meşhur ve şerefli sözünü söyler: 
“Bizi aldatan bizden değildir.”

İşte bu minvalle yaklaşık bin yıldır, Anadolu’dan başlayarak ulaştığı tüm coğrafyada dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın simgesi olmuştur Ahilik.

Ecdadımız bir fetih gerçekleştirdiği zaman o şehre önce cami, medrese ve çarşı imar ederdi. Bu çarşılarda ki esnafı ahilik sistemi ile eğiterek; üretimde, ticarette adalet ve dürüstlüğü sağlardı. Tarihi 1200’lere dayanan Ahilik Teşkilatı, Ahi Evran tarafından Hac-ı Bektaşi Veli’nin tavsiyeleri ile kurulan esnaf ve dayanışma birliğidir. Lonca, gedik gibi isimler de alarak, Anadolu’nun şekillenmesinde önemli rol üstlenmiştir.

Ahilik; işçinin, çalışanın, namuslu kazancın, namuslu ticaretin ve adaletli yönetimin simgesi olarak günümüzde de bize ışık tutması açısından unutulmaması gereken bir geleneğimizdir. Hepimiz Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmalı, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, adalet ve dayanışma gibi değerlerine önem vermeliyiz.

Yakın zamanda yaşadığımız ihanet sonrasında milletimizin hemen kenetlenerek hainlere karşı bir oluşunda da tarihimizde atılan ahilik tohumları yatmaktadır. Tüccarı, fırıncısı, reklamcısı, işçisi o gece vatanı için hiç gözünü kırpmadan şehadete kavuşmuştur. Tarih bir kez daha göstermiştir ki bu millete asla pranga vurulamaz. Anadolu’nun ilelebet bağımsızlığının garantisi; kardeşlikte ve ahilik kültüründe de yer alan erdemlerde gizlidir.
Bu erdemlere sarıldığımız sürece, helale, harama ve kul hakkına riayet ettiğimiz sürece, “Ben bugün siftah aldım, siz yandaki dükkândan alış veriş yapın.” anlayışı ile birbirimizi sevdiğimiz sürece, yıkılmayacağımız ortadadır.

Anadolu’da sevgiyi, kardeşliği nakış nakış dokuyan Ahilik kültürünün hatırlanması ve yaşatılması önemli bir vazifemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle geleceğimizin erdemli dürüst esnafı, memuru, zanaatkârı siz gençlerimizin ve bu değerleri sizde yeşerten öğretmen arkadaşlarımızın Ahilik Bayramını en içten dileklerimle kutlarım.“ dedi.
Program ahilik pilavı ikramı ile son buldu.

Programda emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

12-10-2016

12-10-2016

12-10-2016

12-10-201612-10-2016

12-10-2016

12-10-2016

12-10-201612-10-201612-10-201612-10-201612-10-2016

 

 

 

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.