İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Çoşkusu

Çekmeköylü Çocuklar 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlçe Kutlama Töreni´nde Doyasıya Eğlendi
23 Nisan Çoşkusu

 

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Çekmeköy´de de törenlerle kutlandı. Çekmeköy Belediyesi Bahçesi´nde gerçekleşen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Töreni´nde çocuklar doyasıya eğlendi.

Kutlama törenine Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Garnizon Komutanı Hasan Kaymaz, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Çetin, Ak Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı, Milliyetçi Hareket Partisi Çekmeköy İlçe Başkanı Cenap Yağmur, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, kamu kurum ve kuruluş ilçe müdürleri, STK Başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´yla ilgili şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilmesinin ardından çocukların doyasıya eğlendiği programda, şiirler, bando gösterileri, folklor oyunları, spor etkinlikleri izleyenlerden büyük alkış aldı.

"İNŞALLAH SEVGİLİ GEÇLER GELECEKTE BU MAKAMLARA SİZLER EN GÜZEL ŞEKİLDE OTURACAK, MEMLEKETİMİZİ, YÜCE TÜRK MİLLETİ´Nİ ŞU ANDA BULUNDUĞU NOKTADAN ÇOK İLERİ NOKTALARA GETİRİP DÜNYADA BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN GETİRİLMESİNE GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ GÜNÜMÜZDE DE MİLLETİMİZ ÖNCÜLÜK EDECEKTİR"

Programda yaptığı konuşmada Çekmeköylülerin bayramını tebrik eden Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, "Hepinize hayırlı bayramlar diliyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın Çekmeköyümüz, İstanbulumuz, Türkiyemiz ve tüm Türk Cumhuriyetleri için hayırlar getirmesini diliyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bundan 96 yıl önce kurtuluş mücadelesi veren bir milletin bu mücadelenin merkezine Türkiye Büyük Millet Meclisi´ni ve onun vasıtasıyla da millet iradesini koyduğu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ´ün öncülüğünde şahlanarak varoluşunu bütün dünyaya ilan ettiği mücadelenin en anlamlı günlerinden bir tanesi. Peki sevgili çocuklar böyle manalı bir günün sizlere armağan edilmesinin manası ne olabilir? Tabii ki sizlere hizmet eden öğretmen arkadaşlarımız bundan bir süre sonra yerlerini bugünün gençlerine ondan sonra da sizlere emanet edecekler. Bu bayramın dünyada çocuklara armağan edilmiş başka bir örneği yok. Dünyadaki bütün çocuklar da sadece Türkiye´deki ve Türk Dünyası´ndaki çocuklar değil dünyadaki birçok ülkenin çocukları da bu bayrama iştirak edip Türkiye´deki bu güzelliğin tüm dünyadaki insanlığın kardeşliğin güzelliğin oluşmasına, barışın çıkmasına vesile olduğunun bir göstergesi olarak bütün ülkelerin çocukları başta TRT´nin ve diğer kurumların organizasyonuyla bu bayramın bu sevincine bu güzelliğine iştirak ediyorlar. Şuanda da ilçemizde Makedonya´dan misafirlerimiz var. Onlar da bayramı hep birlikte bizlerle birlikte kutluyorlar. Bu bayramdaki anlamlı çalışmalardan bir tanesi de bizler Garnizon Komutanımız, Çekmeköy Belediye Başkanımız ve diğer çalışma arkadaşlarımız makamlarımızı hep birlikte çocuklarımıza armağan ediyoruz. Çocuklar makamlara geçtiklerinde çeşitli tasarruflarda bulunuyorlar. Ve bir yönüyle bizler bu makamların gelecekte sahibi olacak çocukların ona talip olmasını gösteriyoruz, bir yönüyle de aslında makamların mevkilerin fani olduğunu, önemli olan insanlarımıza hizmet etmek olduğunu bir şekilde göstermiş oluyoruz. İnşallah sevgili geçler gelecekte bu makamlara sizler en güzel şekilde oturacak, memleketimizi, yüce Türk Milleti´ni şu anda bulunduğu noktadan çok ileri noktalara getirip dünyada barışın ve kardeşliğin getirilmesine geçmişte olduğu gibi günümüzde de milletimiz öncülük edecektir" dedi.

"ÇEKMEKÖY BELEDİYESİ OLARAK EĞİTİM VE KÜLTÜR VADİSİ OLAN BU ŞEHİRDE OKULLARIMIZIN VE GENÇLERİMİZİN DAHA İYİ YETİŞEBİLMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERİYORUZ"

Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Çetin, "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 96. yıldönümünde burada Çekmeköy Belediyesi´nin bahçesinde kutlamak üzere bir aradayız, hepiniz hoş geldiniz. Milletlerin hayatları uzun ömürlüdür ve yaşadıkları dönem, tarih içerisinde zor günleri olur. Bizimde övünçle hep hatırladığımız ve mensubu olduğumuz Osmanlı İmparatorluğu´nun 650 yıl süren egemenliğinden sonra zor günlerini yaşayan bir döneme girdiğinde, ülkemiz parçalandığında, 9.000.000 m² bir topraktan bugünkü 777.000 m² bir alanla Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin kurulduğu güne ve o günlere hazırlayan bizim geçmişimize dönüp bir bakmak durumundayız. Yunanlıların, Fransızların, İtalyanların ve İngilizlerin ülkemizi parçalamak için çökmüş olduğu ve yok etmek istediği Türk Milleti bu coğrafyanın insanları ve o günün zor zamanlarında ortaya çıkan Anadolu insanını da şehirlerini dolaşarak Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerinden sonra kurtuluşun sadece ve sadece millet iradesiyle olacağını düşünen Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 23 Nisan 1920´de Hakimiyet-i Milliye adıyla ilk meclisi topladı. Ve o günden bu güne ilk defa 1921 yılında bu toplantı kurtuluşun ilk reçetesi olan Anadolu insanının birlik ve bütünlüğünü ifade eden bu toplantı sonrasında bu bayram kutlanmaya başladı. Atatürk´ün ilk defa makamında çocukları kabul ettiği tarih ise 1933. Ve bu bayramı da çocuklara armağan etti çünkü ülkemizin geleceği onlardı. Çünkü bizim istikbalimizi, devletin, milletin istikbalini onlara emanet etti. Onlar da başarıya ulaşacaklar. O zor günlerden bugünlere gelişimiz.. Gelişmiş bir Türkiye, huzurlu olması için çalışılan bir Türkiye. Bu değerin bu hürriyetin bu özgürlüğün kıymetini bilmek durumundayız. Ben geçlerimize diyorum ki gelecekte çok güzel bir Türkiye´de yaşayacaksınız. Bizlerde bunun için gayret ediyoruz. Çekmeköy Belediyesi olarak eğitim ve kültür vadisi olan bu şehirde okullarımızın ve gençlerimizin daha iyi yetişebilmesi için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Ve her zaman da sizin için yapmayacağımız şey kalmayacak. Ne arzu edilirse bunlar da yerine getirilecek"

"BU BAYRAM DÜNYA ÇOCUKLARININ KATILIMIYLA KUTLANAN BARIŞ VE KARDEŞLİK GİBİ YÜCE DEĞERLERİN BÜYÜK BİR ÖZVERİ COŞKU VE SAMİMİYETLE KARŞILANMASINA, DÜNYAYA YAYILMASINA, FARKLI KÜLTÜRLERİN BİR ARAYA GELEREK BULUŞMASINA VE KAYNAŞMASINA VESİLE OLAN İLK VE TEK ÇOCUK BAYRAMIDIR"

Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, "Vatanımızın her bir köşesinin düşman tarafından işgal edildiği, İstiklalimizin ayaklar altına alındığı karanlık tablodan aziz milletimizin şanlı bir şekilde silkelenmesiyle ayağa kalkışının demokrasinin kalbi ve milli iradenin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBBM)´nin açılışının 96. yıldönümü idarak ediyoruz. Yokluklar içerisinde kurulan ilk meclis ilk önce milletimizi tek çatı altında toplamış, sonra da eşine az rastlanır bir bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Bu destansı mücadele sonucunda genç Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri atılmıştır. TBBM millet iradesinin yansımasıdır, Türkiye Cumhuriyetini kuran iradenin millet iradesi olduğunun göstergesidir. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu ve ilk meclis başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk milli iradenin hayat bulduğu bugünü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan etmiştir. Bu bayram dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin büyük bir özveri coşku ve samimiyetle karşılanmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin bir araya gelerek buluşmasına ve kaynaşmasına vesile olan ilk ve tek çocuk bayramıdır" dedi.

Protokol konuşmalarının ardından bando takımı gerçekleştirdiği performansla kulakların adeta pasını sildi. Kutlama töreni sonrasında yapılan resmi geçirin ardından program son buldu.

 

24-04-201624-04-201624-04-2016

 

24-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-2016

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.