İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Coşkusu

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün silah arkadaşlarıyla beraber Türkiye Cumhuriyeti´nin ulusal kurtuluşunun ilk adımı ve daha sonrasında Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilen 19 Mayıs 1919´un 97. senesi idrak edildi.
19 Mayıs Coşkusu

Taşdelen Mahallesi´nde bulunan Atatürk anıtına çelenk sunma töreninin ardından Çekmeköy Güç Kardeşler Anadolu Lisesi´de yapılan 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programına, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, Çekmeköy Garnizon Komutanı Albay Hasan Kaymaz, Güç Kardeşler Anadolu Lisesi bağışçısı Ülker Güç, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

"Unutmamalıyız ki ancak gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler gelecekte de var olabilecektir"

Kutlama programında açılış konuşmasını yapan Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aktaş, "19 Mayıs 1919´da Samsun´da Gazi Mustafa Kemal önderliğinde ve liderliğinde ulusal kurtuluş savaşımızın ilk adımının atılışının 97. senesini idrak etmekteyiz. 19 Mayıs Türk ulusunun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlere yeşerdiği, bağımsızlığa, aydınlığa ve kurtuluş ateşinin yakıldığı geleceğe olan inancın adıdır. Dünyada tarih boyunca öncü ve söz sahibi olan milletimiz bundan sonra da gücünü hissettirmeye ve öncü olmaya devam edecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün istiklal mücadelemizin meşalesini tutuşturmak için Samsun´a ayak bastığı 19 Mayıs günü milli hafızamız için çok önemli bir gündür. İstiklal mücadelemizin sembolü olan bu günün istikbalimizin sembolü olan gençlerimize armağan edilmesi, gençlik ve spor bayramı olarak da ilan edilmesi de son derece anlamlıdır. Türkiye Cumhuriyeti istiklal şuuruyla yetişen gençlere emanet edilmiştir. Gençlerimizin gözündeki ışık her geçen gün güçlenen aydınlık Türkiye´nin geleceğini görüyor, gençlerimize güveniyoruz. Unutmamalıyız ki ancak gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler gelecekte de var olabilecektir. Binlerce şehit vererek sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak, sonsuza kadar korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğumuzdur. Biliyoruz ki sizler Türk milletinin geleceği yarınlarımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi gençler olarak yetişmeniz için bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sizlerin de vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır sözünü rehber edinerek çok çalışıp ileride şahsınıza verilecek olan görevleri en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüpheniz yoktur. Bu vesileyle bu vatan uğruna can veren aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyorum" dedi.

"Gençlerimize çok değer veriyoruz, Sayın Kaymakamımızın başkanlığında Belediye Başkanımızla beraber İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle gençlerimize yapmamız gereken bütün yatırımları yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz"

Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel, "19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyorum. Ülkemizi umut dolu yarınlara taşıyacak gençlerimizin bayramını tebrik ediyorum kutlu olsun diyorum. Gençlerimiz geleceğimiz, Gazi Mustafa Kemal´in 19 Mayıs´ta yakmış olduğu meşaleyi bugün bu ülkenin gençlerine armağan etmiş, umut dolu yarınlara taşıyacak gençlerimize çok önemli görevler düşüyor. Bizler eğer bilime eğer teknolojiye eğer birliğe, kardeşliğe inanırsak inanın ki 19 Mayıs´ta yakılan meşale ve 600 yıl boyunca dünyaya hükmederek adaleti ve merhameti sağlayan bir neslin torunları olarak Allah´ın izniyle ülkemizi en güzel şekilde işte bizlerin büyükleri kendimize önder seçtiğimiz büyüklerimizin bize göstermiş olduğu yolda en güzel şekilde meşalemizi taşıyacağımıza inanıyorum. Bizler Çekmeköy olarak gençlerimizi çok önemsiyoruz. Gençlerimize çok değer veriyoruz, Sayın Kaymakamımızın başkanlığında Belediye Başkanımızla beraber İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle gençlerimize yapmamız gereken bütün yatırımları yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin bu yükselişi ilelebet devam edecek. 19 Mayıs 1919´da yakılan bu meşale için gecesini gündüzüne katarak şehit olmuş bütün şehitlerimize başta Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere bütün şehitlere rahmet diliyorum " dedi.

"Türk devleti yeniden bir dünya gücü olarak insanlığa barış, adalet ve kardeşliği sizlerin vasıtasıyla getirecek"

Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız konuşmasına Çekmeköylülerin 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlayarak başladı. Kaymakam Cemal Hüsnü Kansız, "19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 3 kıtada at koşturmuş 600 yıl insanlığa barış adalet ve kardeşliği getirmiş bir toplumun tarih sahnesinde yıkılmak üzere yapılmış planlarını parçalandığı tarihin başlangıcıdır. Şanlı Osmanlı Devleti insanlığa barış ve huzuru getirip 600 yıl hüküm sürdükten sonra batılı devletlerin, emperyalistlerin girişimleriyle yıkılma planları devreye konulmuş devletin her karış toprağı isyanlarla, karışıklıklarla koparılmaya başlanılmıştı. Bu planın yıkılması ve parçalanmasını sağlayan 19 Mayıs 1919´da Atatürk´ün Samsun´a çıkarak yaktığı meşale ve onun sonucunda da 11 aylık kısa bir sürede yapılan girişimler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin 23 Nisan 1920´de Ankara´da açılması ve ondan sonra başlatılan Kurtuluş Savaşı´nın aşamaları ve 29 Ekim 1923´de Cumhuriyetin ilanıyla taçlanan devletimizin tezahür ettiği sürecin başlangıcı. Dolayısıyla 19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluş sürecinin başlangıç tarihidir. Biz de bu vesileyle 19 Mayıs 1919´da Samsun´a çıkan Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve hürmetle anıyoruz. Allah aziz şehitlerimizden kahraman gazilerimizden ebediyen razı olsun. Böylesine anlamlı bir günün gençlere armağan edilmesinin amacı ulusumuzun sizlere emanet olması. Bizler kısa bir sürede bulunduğumuz konumlarımızı sizlere teslim edeceğiz. Biz sizlerin gayretlerine, inancına, çevre ve ailenizle, toplumunuzla  ve bütün insanlıkla bütünleşme çabanıza canı gönülden inanıyoruz.  Türk devleti yeniden bir dünya gücü olarak insanlığa barış, adalet ve kardeşliği sizlerin vasıtasıyla getirecek. İnsanlığa huzur sizlerin vasıtasıyla gelecek. 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı bu sebeple sizlere armağan edilmiştir. Biz de bu güzelliği sizlerle birlikte paylaşmaktan ayrıca mutluluk duyuyoruz. Çekmeköy´de bu güzelliklerin her daim devam etmesini diliyor, hepinize ailelerinizle birlikte mutluluklar başarılar diliyor 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı´nın olmasına vesile olan Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi kahraman gazilerimizi tekrar hürmet ve minnetle anıyor hepinizi Allah´a emanet ediyorum" dedi.

Programda resim kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Öğrencilerin ön planda olduğu gösteriler izleyenlerden beğeni topladı.

Kutlama töreni sonrasında öğrencilerin sevincine ortak olan Kaymakam Cemal Hüsnü Kansız ve Başkan Yardımcısı Şahmettin Yüksel öğrencilere eşlik ederek halay çekti.


31-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-201631-05-2016

 

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.