İSTANBUL ÇEKMEKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 MAYIS ATATÜRK´Ü ABNA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Türk milletinin Anadolu´yu düşman işgalinden kurtarmak amacıyla Samsun´a ayak basarak başlattıkları "Kurtuluş Mücadelesi´nin 96. yıl dönümü tüm Türkiye´de olduğu gibi Çekmeköy´de de coşkuyla kutlandı.
19 MAYIS ATATÜRK´Ü ABNA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

               İlçemizde gerçekleşen ilk tören Alemdağ Atatürk Anıtı´na çelenk sunulmasıydı. Ardından gençlerin doyasıya eğlenerek bayramlarını kutlayacakları adres Çekmeköy Hüsnü Özyeğin Vakfı Tunç Çapa Anadolu Lisesi oldu. Burada gerçekleşen 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama törenine; Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Garnizon Komutanı Albay Hasan KAYMAZ, Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol ÇETİN, Fatih SIRMACI ve Ahmet EPLİ, Çekmeköy Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet DEMİREL, Çekmeköy İlçe Emniyet Müdürü Cevdet Hürol ÖZTÜRK, Çekmeköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Emel KORKMAZ, Yazı İşleri Müdürü Nuran GÜMÜŞ, Çekmeköy Mal Müdürü Fuat UŞAR, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ, Çekmeköy İlçe Sağlık Müdürü Dr. Gökan KAREL, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

            Saygı duruşu, İstiklal Marşı´nın okunması ile başlayan kutlamada konuşan Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol ÇETİN gençlere Mustafa Kemal ATATÜRK´ün Samsun´a ayak basmasını özetleyerek anlattı.

            Kutlama törenine katılan Kore Gazisi Hüseyin İŞKORKUTURUM, Kaymakamımız Cemal Hüsnü KANSIZ ve diğer protokol mensuplarını selamlayarak şanlı Türk Bayrağını dalgalandıran geleceğin teminatı gençlerle gurur duyduğunu ifade etti.

            Programda gençlere seslenen Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, üç kıtada at kokturan şanlı Osmanlı Devleti´nin dış ve iç mihrakların çabalarıyla hasta adam haline getirildiğini ve vatan topraklarının; ´Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini; yok mudur kurtaracak baht-ı kara mâderini?´ dizelerini okuyacak duruma düşürüldüğünü söyledi. Vatanımız bu durumdayken Samsun´dan gür bir ses ortaya çıktığını söyleyen Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ, "Mustafa Kemal ATATÜRK ile silah arkadaşlarının öncülüğünde örgütlenen şanlı devletimiz, milletimiz Samsun´da başlattıkları hamleleri Erzurum, Sivas kongrelerinde planlı bir şekilde sürdürerek Ankara´da 23 Nisan 1920´de meclisin açılmasıyla noktaladı ve yeni Türk devletinin temelleri bu şekilde atılmış oldu" dedi.

"Cumhuriyetimiz yeniden bir dünya gücü haline gelmeye başladı"

            29 Ekim 1923´te de cumhuriyetin ilan edilmesiyle yeni kurulan devletin ismi belirlenerek bu yolda yapılmış olan çalışmaların tümünün taçlandırıldığını söyleyen Kaymakam Cemal Hüsnü KANSIZ, "Cumhuriyetimiz yüz yıla bile yaklaşmadan yapılan güzel hamlelerle yeniden bir dünya gücü haline gelmeye başladı. Nasıl İstanbulumuzun sahibi Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürütmüşse, şu anda da denizlerin altından Marmarayları, insanları geçirmek suretiyle bu idealler bir bir gerçekleştiriliyor. 3 tane boğaz köprüsü cumhuriyetimizin gerdanlıkları olarak boğazlarımızda gözüküyor" diye konuştu.

"Türkiye yeniden süper bir güç olarak dünyadaki mazlum insanların sığınağı zalimlerin ise korkulu rüyası"

             Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, "İstanbulumuz başta olmak üzere bütün memleketimizin her tarafında dostlarımızı sevindiren, düşmanlarımızı da korkutan güzel hamleler gerçekleşmekte. Türkiye yeniden süper bir güç olarak dünyadaki mazlum insanların sığınağı zalimlerin ise korkulu rüyası haline gelmiştir. İnşallah gelecek yıllarda bizlerin güvencesi olan siz gençlerin katkı ve çabalarıyla bu bayrak çok daha ilerilere gidecek, memleketimiz layık olduğu güzelliğe ulaşacak, dünyanın barışının, kardeşliğinin de temeli olacaktır" dedi.

            19 Mayıs Oratoryosu sahnelenmesi, müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisi izleyicilerin beğenisini topladı. Gençler gerçekleştirdikleri oyunlarla hem güzelliklerini sergiledi hem de dinleyenleri eğlendirerek büyük beğeni kazandı.

            İlçemizde coşku ile kutlanan 19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama töreni, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü KANSIZ, Çekmeköy Garnizon Komutanı Albay Hasan KAYMAZ  ve Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol ÇETİN tarafından okullarda 19 Mayıs konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödül verilmesiyle son buldu.fd16fg14JHG96432vbnFFH

 

Merkez mahallesi Üsküdar cad.No75 ÇEKMEKÖY - 0216 639 031617

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.